Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Veľa začínajúcich firiem nevie, ako sa má začať pohybovať v sfére online marketingu, a tak strieľajú naslepo a vylučovacou metódou skúšajú, čo zaberie. Tento spôsob nie je práve najšťastnejší, pretože často na to zbytočne vynaložia veľa finančných prostriedkov. Predpokladom úspechu je dobrý plán. V čom spočíva?

Začnite s marketingovou stratégiou

Tá je dôležitá pre každé podnikanie, nezáleží na tom, v akej oblasti rozbiehate biznis. S marketingovou stratégiou by ste mali začať ešte predtým, než bezhlavo investujete čas aj prostriedky do rôznych propagačných aktivít. Hovorí sa: „Dvakrát meraj a raz rež.”

Marketingové výsledky neprichádzajú len tak, sami od seba. Vďaka stratégii a relevantnému obsahu dokážete zacieliť na tých správnych ľudí. Čím budete dôslednejší, tým vytvoríte viac príležitostí na predaj a zisk. 

Prečo sa bez marketingovej stratégie nepohnete?

V skratke – určuje vaše obchodné ciele a vďaka nej sa dozviete, kto sú vaši ideálni zákazníci a tiež to, akým spôsobom by ste ich mali osloviť. Ide o plán, ktorý vám pomôže z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska naplniť ciele a postupne rozvíjať podnikanie. 

Marketingová stratégia vás doslova vedie k zodpovednosti a konzistentnosti. To, že máte v hlave nejaký nápad je skvelé, avšak definovanie stratégie vás zaväzuje k tomu, aby ste to s vaším tímom dotiahli do úspešného konca. 

A ako to vyzerá?

Ide o dokument, ktorý obsahuje účel, cieľ podnikania a tiež to, čím sa odlišuje od ostatných. Zahŕňa aj vašu cieľovú skupinu a dôvody, prečo má záujem o vaše produkty/služby, pričom poskytuje vzor, ako ju osloviť. Marketingová stratégia by mala byť dôsledná a taktiež by mala obsahovať podrobnosti o vašich nadchádzajúcich propagačných aktivitách a type komunikácie. Takže ešte raz a zjednodušene, na toto sa treba zamerať:

  • víziu,
  • krátkodobé i dlhodobé ciele firmy,
  • cieľové publikum,
  • umiestnenie na trhu,
  • aké kanály budete využívať – sociálne siete, PPC, webová stránka,
  • časové obdobie, počas ktorého váš plán aplikujete do praxe. 

Ako vytvoriť marketingovú stratégiu?

Dokážete si ju vytvoriť aj svojpomocne, avšak celý proces bude efektívnejší, ak sa obrátite na marketingového experta, alebo marketingovú agentúru, ktorá vás povedie celým procesom s nezaujatým pohľadom a trefnými otázkami. Profesionáli už majú detaily v malíčku.